
Jó emésztés, ellenállóbb szarvasmarha állományok
Megelőző lépések a száj- és körömfájás járvány tükrében
A nagyüzemi állattartásban az optimális termelési eredmények elérése nem csupán a takarmány minőségén és az állatok genetikai adottságain múlik. A hazánkban jelenleg zajló száj- és körömfájás-járvány árnyékában különösen fontos megértenünk, milyen gyorsan meginoghat az állatállományok egészségi állapota, legyen szó bármilyen vírusfertőzésről. A járványügyi intézkedések betartása mellett kulcsfontosságú szerepe van az állatállományok általános jó ellenálló képességének, az emésztési funkciók és az immunrendszer támogatásának.
Legyen szó szarvasmarháról, juhról, kecskéről vagy akár sertésről, az immunrendszer támogatása, az emésztés, bendőműködés optimalizálása, a bélflóra egészségének megőrzése, valamint a káros – különösen a hasmenést okozó – bélbaktériumok elleni védekezés alapvető fontosságú a termelékenység fenntartása szempontjából.
- Immunrendszer: A szervezet első védelmi vonala
A magas szintű immunműködés az állatállományok egészségének és termelékenységének az alapja. Az erős immunrendszer nemcsak megvédi az állatokat számos fertőző betegségtől, hanem biztosítja a termelékenységet is a stresszhatásokkal terhelt időszakokban is – legyen szó elválasztásról, szállításról vagy takarmányváltásról. A legyengült immunrendszerű állatok hajlamosabbak a betegségekre, ami csökkentheti a súlygyarapodásukat, a tejtermelésüket, a szaporodási teljesítményüket és általános életerejüket.
Sertések esetében az elválasztással járó stressz gyakran az immunválasz legyengülését okozza, ami fogékonnyá teheti a malacokat olyan kórokozókra, mint az E. coli és a szalmonella. Kérődzőknél az immunitás csökkenése növeli a légúti és bélfertőzések kockázatát, ami jelentős gazdasági veszteségeket eredményezhet.
Az immunrendszer támogatása megfelelő takarmányozással, a kritikus időszakokban alkalmazott természetes takarmány-kiegészítőkkel és megfelelő álloménymenedzsmenttel növeli a kórokozókkal szembeni ellenálló képességet, és hozzájárul a stabil, jól kiszámítható teljesítményhez.
- Az emésztőrendszer egyensúlya: A takarmányhaszosulás alapköve
A jól működő emésztőrendszer elengedhetetlen az eredményes takarmányhasznosuláshoz és tápanyagfelszívódáshoz. Legyen szó egy választott malacról, akinek az emésztőrendszere a szilárd takarmányhoz való alkalmazkodás időszakán megy keresztül, vagy egy tejhasznú tehénről, aki magas energiatartalmú takarmányt fogyaszt, mindkét esetben a jó emésztési funkciók határozzák meg, hogy mennyire hatékony a tápanyagfelhasználás.
Az emésztési zavarok takarmányváltásból, gyenge minőségű takarmány etetéséből, mikotoxinnal szennyezett takarmány elfogyasztásából, vagy fertőzésekből adódhatnak. Mindezek emésztési problémákhoz, rossz takarmányhasznosuláshoz, és akár anyagcsere-betegségekhez vezethetnek. A részlegesen megemésztett takarmány táptalajául szolgálhat a patogén bélbaktériumoknak, ami tovább rontja a bélflóra állapotát.
Fiatal állatok esetében az emésztési problémák a növekedési ütem csökkenéséhez vezethetnek. Éppen ezért a jó emésztési funkciók fenntartása kulcsfontosságú a rövid és hosszú távú teljesítmény szempontjából egyaránt.
- A bendőműködés optimalizálása
Szarvasmarhák, juhok és kecskék esetében a bendő kulcsszerepet játszik a rostos takarmányok lebontásában, valamint az illó zsírsavak, mikrobiális fehérjék és vitaminok szintézisében – amelyek mind elengedhetetlenek a tej-, hús- és gyapjútermeléshez. A bendőműködés optimalizálása azt jelenti, hogy támogatjuk azt a mikrobiális ökoszisztémát, amely képes lebontani a cellulózt és más összetett szénhidrátokat.
Ha a bendő fermentációs funkciója egyensúlyát veszti – például acidózis, alacsony rostbevitel vagy hirtelen takarmányváltás miatt – a takarmányhasznosulás romlik, az állatok emésztési zavarokat mutatnak, és csökken a termelékenységük.
A bendő egészségének támogatása prebiotikumokkal, gyógynövényes adalékanyagokkal és kiegyensúlyozott takarmányozással javítja a rostemésztést, stabilizálja a bendő pH-ját, és serkenti a mikrobiális aktivitást – mindezek pedig közvetlenül hozzájárulnak a jobb termelési mutatókhoz.
- Bélflóra: A láthatatlan szövetséges
A hasznos bélmikrobióta – melyet gyakran a „rejtett szervként” is emlegetnek – alapvető szerepet játszik a tápanyagfelszívódásban, az immunrendszer szabályozásában és a kórokozókkal szembeni védekezésben. A kiegyensúlyozott összetételű bélflóra elnyomja a káros mikroorganizmusokat, támogatja a bélnyálkahártya épségét, és olyan hasznos vegyületek termeléséhez járul hozzá, mint például a rövid szénláncú zsírsavak.
Sertések esetében a bélmikrobióta egyensúlyának megbomlása felfúvódást, hasmenést és gyenge emésztést eredményez, amelyek mind rontják a termelési mutatókat. Szarvasmarhákban különösen érzékeny a bendő mikrobiomja, így annak egyensúlyhiánya tejhozam-csökkenéshez, anyagforgalmi zavarokhoz és emésztési problémákhoz vezethet.
A probiotikumok és egyes gyógynövények támogatják többek között a Lactobacillus és Bifidobacterium törzseket, így javíthatják a növekedést, a takarmányfelvételt és az állatok általános egészségi állapotát.
- Védekezés a hasmenéses esetek ellen
Az állattartás egyik legnagyobb teljesítményt csökkentő problémája a hasmenés, különösen az újszülött- és választási időszakokban. A hasmenést gyakran olyan patogén baktériumok okozzák, mint az E. coli, Clostridium perfringens vagy a szalmonella, amelyek az állatok kiszáradásához, tápanyaghiányhoz, súlyosabb esetben elhullásukhoz vezethetnek.
Még az enyhe hasmenés is rontja a takarmányhasznosulást és a növekedési ütemet. Tejelő tehenek esetében tejtermelés-csökkenést és romló szaporodásbiológiai mutatókat okozhat. Sertések és kis kérődzők esetében az élettani fejlődésre gyakorolt korai negatív hatás később is érezhető lehet a teljesítményben.
A természetes antimikrobiális anyagok, tanninok és illóolajok használata egyre nagyobb figyelmet kap, mint fenntartható, antibiotikum-rezisztencia nélküli megoldás a bélkórokozók visszaszorítására és a hasmenések csökkentésére.
Természetes megoldások immunerősítésre, az emésztési funkciók javítására
Azok a természetes készítmények, amelyek immunmoduláló, emésztést támogató és antimikrobiális hatásokat egyesítenek, komplex megoldást nyújtanak az állattartásban jelentkező fenti alapvető kihívásokra. Ezek az innovatív, kutatási eredményekkel alátámasztott hatású gyógynövényalapú készítmények a termelési mutatók javítása mellett nullanapos várakozási idővel alkalmazhatók, és nem járulnak hozzá antibiotikum-rezisztencia kialakulásához.
Ilyen modern, előremutató készítmények a következők:
- RESTOBAL: Természetes összetevőket (ásványi anyagok, nyomelemek, huminsavak, gyógynövények) tartalmazó folyékony készítmény, amely fokozza az állatok immunitását, csökkenti a stresszt, javítja az általános kondíciót és vitalitást. Segít a betegségek megelőzésében, támogatja a felépülést és a termékenységet, valamint csökkenti az intenzív tartási rendszerekben gyakori stressz okozta agressziót.
- RUCHAMAX: Hatékony bendőműködést serkentő készítmény kérődzők számára. A gyógynövények keveréke javítja a bendőmozgást és a mikrobiális aktivitást, így elősegíti a rostos takarmányok emésztését, stabilizálja a bendő pH-ját, és fokozza a tápanyagok felszívódását.
- SALCOCHECK PRO: Kaolint, 6 gyógynövény kivonatát és illóolajokat tartalmazó készítmény, amely kiegészítő kezelésként alkalmazható Salmonella, coli, Clostridium spp. és más eredetű hasmenések esetén. Támogatja az emésztőrendszer működését, és segít helyreállítani az emésztés egyensúlyát.
- LIQ BIOTIC: Sokoldalú folyékony takarmánykiegészítő antimikrobiális gyógynövényi hatóanyagokkal. Segít a bélflóra támogatásában, visszaszorítja a káros bélbaktériumokat, és csökkenti a hasmenéses esetek előfordulását különösen választás körüli időszakban, malacoknál és borjaknál.
Hosszú távú gazdasági előnyök a bél- és immunrendszer támogatásával
A nagyüzemi állattartásban a termelékenység és a jövedelmezőség már nem csupán a takarmányozáson és a genetikán múlik. Az immunrendszer, az emésztési folyamatok és a bélflóra tudatos támogatásával az állattartók hatékonyabban óvhatják állataik egészségét, csökkenthetik a megbetegedések kockázatát, mérsékelhetik az antibiotikum-használatot, és végső soron javíthatják a növekedési ütemet, a szaporodási eredményeket és az előállított hús és tej minőségét.
Bár semmilyen takarmány-kiegészítő nem helyettesíti a szigorú járványvédelmi intézkedéseket, a jól támogatott immunrendszer segíthet az állatoknak abban, hogy ellenállóbbak maradjanak egy-egy vírusos betegség kitörése esetén. A RESTOBAL, immunerősítő és stresszoldó hatásával, hasznos kiegészítője lehet a megelőző stratégiáknak. Más természetes eredetű termékek – mint a RUCHAMAX, a SALCOCHECK PRO és a LIQ BIOTIC – tudományosan megalapozott, gyógynövényes megoldásokat kínálnak a bendőműködés, a bélflóra és az emésztés támogatására, mely szintén megalapozza az állatok ellenálló-képességét.
Több információra van szüksége?
Ha szeretne személyes tanácsadást kérni arra vonatkozóan, hogy a készítményeket hogyan illesztheti be állatállománya kezelési programjába, keresse Pállay Flóra állatgyógyászati szaktanácsandónkat!
Telefon: +3630/491-1944
Email: pallay.flora@garuda.hu