
A vesefunkciók támogatása brojlerekben és tojókban - természetes hatóanyagokkal
A vesebetegségek és a vesék alulműködése az elhullások és a csökkent termelékenység egyik vezető okai brojler és tojótyúkok állományokban. A tünetek gyakran csak a végső stádiumban jelentkeznek amikor általában már nem lehet beavatkozni, és az elhullás elkerülhetetlen, így a cél a vesék egészséges működésének fenntartása.
Egyes gyógynövényi hatóanyagok bizonyítottan hatékonyak baromfifélék veseműködésének támogatásában. Ilyen úttörőkészítmény a Nephroboost, egy természetes, gyógynövénytartalmú itatófolyadék, mely ígéretes lehetőségeket kínál a vesefunkciók természetes támogatására és fenntartására baromfiállományokban.
A vesék szerepe baromfiféléknél
Baromfifélék esetében a vesék több létfontosságú funkciót látnak el:
- Fontos szerepük a nitrogéntartalmú salakanyagok kiválasztása húgysav formájában (a madarak – az emlősökkel ellentétben – nem karbamidot választanak ki).
- A víz- és elektrolit-háztartás szabályozása.
- A méreganyagok és gyógyszermaradványok kiszűrése.
- A vérnyomás és a sav-bázis egyensúly fenntartása.
Amikor a vesék működése romlik, a madarak szervezete nem képes hatékonyan eltávolítani a salakanyagokat, ami toxikus vegyületek felhalmozódáshoz vezet a baromfi szervezetében. Ennek következtében köszvény, húgysavkő-képződés (urolithiasis), vesegyulladás (nephritis) vagy hasvízkór (ascites) alakulhat ki. Ezek az állapotok mind súlyosan rontják a baromfi egészségét és termelési mutatóit.
Gyakori vesebetegségek baromfifélékben
Veseelégtelenség során húgysav és más salakanyagok halmozódnak fel a madarak szervezetében, súlyos egészségügyi problémákat okozva. Húsbaromfi és tojóállományokban jellemzően az alábbi veseeredetű betegségek fordulnak elő:
- Viscerális és ízületi köszvény
- Viscerális köszvénynek nevezzük, ha húgysavkristályok rakódnak le a belső szerveken (pl. szív, máj, vese).
- Ízületi köszvényről beszélünk, amikor az ízületek érintettek, duzzanatot és sántaságot okozva.
Főbb kiváltó okok:
- Magas kalciumbevitel (főként fiatal madaraknál vagy tojó előkészítő fázisban).
- Túlzott fehérjebevitel.
- Kalcium-foszfor arány eltolódása.
- Kiszáradás (elégtelen vízellátás vagy hőstressz miatt).
- Vesekárosító hatású gyógyszerek vagy mikotoxinok jelenléte a takarmányban.
- Vírusfertőzések (pl. fertőző bronchitis vírus – IBV, vagy asztrovírus).
- A- és D-vitamin-hiány.
- Urolithiasis (húgysavkőképződés)
A húgysavkövek a húgyvezetékben vagy a veseszövetben képződnek, és gyakran elzáródást okoznak. A betegség veseelégtelenséghez vezethet, különösen dehidratált vagy elektrolit-egyensúlyhiányban szenvedő madaraknál.
- Nephritis (vesegyulladás)
Hosszan fennálló toxikus hatás vagy vírusos fertőzések válthatják ki. Kezdetben tünetmentes lehet, de stressz hatására a betegség gyorsan súlyosbodhat. A veseszövet gyulladása rontja a vese szűrőképességét, emiatt a szervezetben salakanyagok és folyadék halmozódhat fel. Előrehaladott esetben a vesegyulladás anyagcserezavarokat, húgysavkiválasztási problémákat és akár hasvízkórt is okozhat.
- Ascites (hasvízkór)
A hasvízkór (ascites) esetében a hasüregben — normális esetben csak kis mennyiségben jelen lévő — folyadék (a vérplazmából kiszivárgó víz, elektrolitok és fehérjék elegye) kóros mértékben felgyülemlik. Amennyiben veseelégtelenség okozza a hasvízkórt, úgy a tünetek kialakulását az okozza, hogy a vesék nem tudják megfelelő mértékben eltávolítani a felesleges folyadékot és nátriumot, ami megemeli az érpályán belüli nyomást, serkenti a folyadék erekből való kiszivárgását. A felesleges folyadék a hasüregben halmozódik fel. A vese kóros működése miatti fehérjevesztés (proteinuria) csökkenti a vérplazma onkotikus nyomását, ami tovább fokozza a folyadék felhalmozódását a hasüregben.
A vesebetegség tünetei baromfinál
A vesekárosodás korai stádiumban nehezen észlelhető, de az alábbi jelek figyelmeztetőek lehetnek:
- Bágyadtság, mozgáskerülés.
- Csökkent takarmány- és vízfogyasztás.
- Halvány színű taraj és szakáll.
- Súlyvesztés, gyenge növekedési ütem.
- Duzzadt ízületek (ízületi köszvény).
- Hirtelen elhullások, főként brojlerekben.
- Boncoláskor fehér húgysavlerakódások a szerveken (viscerális köszvény jele).
Laborvizsgálatok esetén a megemelkedett húgysavszint (hyperuricaemia), kreatinin és karbamid értékek utalnak vesekárosodásra.
Gazdasági és állatjóléti következmények
A vesebetegségek súlyosan ronthatják a baromfiállomány teljesítményét, és komoly pénzügyi veszteségekhez vezethetnek. A vesebetegségek az alábbi következményekkel járnak brojler- és tojóállományokban:
- Magasabb elhullási és selejtezési arány.
- Gyengébb súlygyarapodás és rosszabb takarmányhasznosulás brojlerekben.
- Csökkent tojáshozam tojókban.
- Magasabb vágóhídi selejtarány.
- Növekvő állatorvosi és kezelési költségek.
- Állatjóléti problémák (krónikus fájdalmak, hirtelen elhullások).
A rossz veseműködésből eredő betegségek közül különösen a hasvízkór (ascites) okoz jelentős gazdasági és állatjóléti problémát az intenzív brojlertartásban. A hasvízkór miatti selejtezési arány 0,1–0,5% között mozog az EU-ban. Ezek a százalékos arányok bár nem tűnnek soknak, a valóságban évente milliós nagyságrendű selejtarányt és jelentős gazdasági kárt eredményeznek az európai brojlertermelésben.
A helyes állománymenedzsment szerepe a vesebetegségek megelőzésében
A vesebetegségek megelőzése a helyes tartástechnológia, takarmányozás és a fertőzések elleni védekezés kombinációját igényli.
A főbb megelőző lépések a következők lehetnek:
- Tiszta, hűvös, folyamatosan elérhető ivóvíz biztosítása.
- Felesleges kalciumbevitel elkerülése előkészítő tojókban.
- Kalcium-foszfor és fehérje arány kiegyensúlyozása.
- Mikotoxinnal szennyezett takarmány etetésének kerülése.
- Vesekárosító gyógyszerek mellőzése vagy körültekintő alkalmazása.
- Vakcinázás a vesét károsító vírusok (pl. IBV) ellen.
- Környezeti hőmérséklet optimalizálása a kiszáradás és hőstressz elkerülésére.
Természetes vesevédelem: Nephroboost itatófolyadék
A modern baromfitartásban egyre nagyobb szerepet kapnak a természetes megoldások. Ilyen innovatív megoldás a Nephroboost, egy speciális gyógynövényes itatófolyadék, amely a baromfifélék veseműködését támogatja.
A Nephroboostot célzottan brojlerek és tojók veseműködésének a javítására fejlesztették ki, válogatott, tudományosan igazolt hatékonyságú gyógynövénykombinációk felhasználásával. A Nephroboost olyan természetes vízhajtó és veseműködést támogató hatású növényi vegyületeket tartalmaz, amelyek hatékonyan támogatják a vese méregtelenítő funkcióját és a húgysav kiürítését.
A Nephroboost előnyei:
A Nephroboost gyógynövényi alapú, komplex hatású takarmánykiegészítő, amely több ponton is segíti a baromfi veseműködésének fenntartását és regenerálását:
- Fokozza a vizeletkiválasztást és a veseműködést: Diuretikus hatóanyagai serkentik a vízfelvételt és a vizeletkiválasztást, átöblítve a veséket és a húgyutakat, ezáltal csökkentve a húgysav-felhalmozódást.
- Támogatja a nephronok működését: Elősegíti a vese alapvető egységeinek – a nephronoknak – regenerációját és védelmét, ezzel kulcsszerepet játszik a víz- és elektrolit-egyensúly fenntartásában.
- Megelőzi és segíti a húgysavkristályok, vesekövek oldását: A növényi hatóanyagok képesek felbontani a húgysavkő-lerakódásokat, megelőzve vagy visszafordítva a kezdeti stádiumú köszvényes eseteket. Egyes összetevői fehérjéket tartalmaznak, amelyek gátolják a kalcium-oxalát kristályok képződését.
- Lúgosítja a vizeletet: Alkalizáló hatású összetevői hozzájárulnak a vizelet pH-jának normalizálásához, ezáltal csökkentve a vesekőképződés kockázatát.
- Támogatja a folyadékháztartást: Hatékony segítség lehet ascites (hasvízkór) esetén, csökkenti a folyadékvisszatartást és javítja a keringést.
- Segíti az elektrolit-egyensúly fenntartását: Szabályozza a nátrium-, klorid- és egyéb elektrolitok szintjét a vérben és a vizeletben, tehermentesítve ezzel a veséket.
- Antioxidáns és szövetvédő hatású: Csökkenti az oxidatív stressz okozta sejtkárosodást, támogatja a veseszövetek regenerációját, hozzájárul a vesefunkció helyreállításához.
- Antimikrobiális hatású: Növényi eredetű antimikrobiális vegyületei segíthetnek megelőzni vagy kiegészítő kezelésként alkalmazhatók vesét érintő fertőzések esetén.
- Stabilizálja a biokémiai markereket: Hozzájárul a vér kreatinin-, karbamid- (BUN), húgysav- és glomeruláris filtrációs ráta (GFR) normalizálásához.
A Nephroboost alkalmazása javasolt:
- A veseproblémák vagy köszvény korai jeleinél.
- Megelőzésként hőstressz, kiszáradás vagy magas fehérjetartalmú takarmányozás idején.
- A veséknek nem megfelelő takarmányozásból vagy tartási körülményekből (túl magas ammóniaszint, stressz), mikotoxinok és más toxikus vegyületek jelenlétéből, bakteriális vagy vírusos fertőzésekből (pl. szalmonella, E. coli, IBV, ANV) eredő megterhelésének ellensúlyozására.
- Helyes tartástechnológia és takarmányozás mellett is a nagy növekedési ütemű brojlerek, és az intenzív termelésben levő tojók vesefunkcióinak védelmére.
- A vese védelmére, a vesekőképződés, valamint a zsigeri (viscerális) és ízületi (artikuláris) köszvény megelőzésére.
- Az elhullások minimalizálására, a termelés nyereségességének fenntartására.
Természetes védelem a vesékért
A Nephroboost beépítése a baromfitenyésztési gyakorlatba természetes megoldást kínál a vesefunkciók támogatására, a vesebetegségek megelőzésére. Bár nem helyettesíti a megfelelő takarmányozást és tartási körülményeket, kiváló kiegészítője lehet a betegségmegelőzésnek, javítva az állatok ellenállóképességét és a termelési mutatókat.
A Nephroboost valódi előrelépést jelent a modern, egészségtudatos baromfitartásban:
- természetes hatóanyagok,
- bizonyított hatékonyság,
- nullanapos várakozási idő,
- ökogazdálkodásban is alkalmazható!