Májvédelem: A postagalambok sikerének kulcsa
A máj mind az ember, mind a postagalamb egyik legfontosabb belső szerve, a szervezet anyagcsere-folyamatainak központja. Életfontosságú szerv, melynek működése rendkívül sokrétű, és ezért jó állapotának megőrzése létfontosságú a galambok egészségének és jó teljesítőképességének fenntartása szempontjából. Vessünk hát egy közelebbi pillantást a postagalambok e fontos szervének működésére, hogy megértsük, mennyire lényeges jó állapotának megőrzése!
A máj összetett funkciói: anyagcsere és kiválasztás
A máj funkciói rendkívül összetettek: anyagcserét szabályozó, kiválasztó és védekező feladatokat lát el. Ez a létfontosságú szerv biztosítja többek között a galamb szervezetének szénhidrát-anyagcsere egyensúlyát, valamint a zsírok képzését és szállítását. A cukor- és zsíranyagcserében végzett szerepe folytán a máj kiemelkedő szerepet játszik a galamb energiaháztartásának szabályozásában, és a szervezet hőtermelésében. A máj ugyanakkor kiválasztó szervként is funkcionál: segít a galamb szervezetének megszabadulni a felesleges, vagy esetleg káros anyagoktól.
Energiatárolás és -felszabadítás versenyek alatt
A máj az energiatárolás és az energiaképzés létfontosságú szerve is. Nyugalmi időszakban a táplálékban található felesleges mennyiségű glükózt (szőlőcukrot) részben glikogénné (a növényekben található cukor állati megfelelőjévé) alakítja, és ebben a formában raktározza, míg másik részét zsírsavak formájában a szervezet zsírraktáraiban tárolja.
A nagy fizikai megterhelést jelentő versenyek, hosszú repülések során a galambok szervezete a májban glikogén formájában raktározott cukrokat könnyen felszívódó és hasznosuló glükózzá alakítja vissza, és ebben a formában juttatja el az izomsejtekhez - innen nyerik a madarak a hatalmas távok teljesítéséhez szükséges tartalék energiát.
A glükóz szerepe a versenyek során
A glükóz a sejtek legfontosabb tápanyaga („üzemanyaga”), a galambok vérének állandó és nélkülözhetetlen komponense. Mivel a repülés önmagában is hatalmas energiaszükségletet jelent a galambok szervezete számára, ezért a galambok vérének átlagos glükóz-szintje magasabb, mint az emlősállatoké.
A repülés során végzett izommunka által elégetett glükóz is jelentős mennyiségű, a szervezet egyik legnagyobb glükóz-felhasználó szerve azonban az agy és a központi idegrendszer. A szőlőcukor a jó szívműködéshez is elengedhetetlen, ami szintén kulcsszerepet játszik az erős fizikai megterhelést jelentő versenyek során.
A máj méregtelenítő funkciói
A máj további fontos funkciókat is ellát. Részt vesz többek között a vérképzésben, valamint fontos vitaminraktár is. A máj létfontosságú funkcióinak további területe a méregtelenítéshez, a szervezetbe kerülő káros anyagok kiválasztásához kapcsolódik.
A versenyek során az intenzív izommunka hatására a galambok szervezetében nagy mennyiségű bomlástermék halmozódik fel, aminek kiürítése és semlegesítése szintén a máj feladata. A galambok esetenként szennyezett vizet ihatnak, vagy műtrágyát, más vegyszereket vehetnek fel szervezetükbe, ezért a máj méregtelenítő funkciójának támogatása rendkívül fontos.
A máj regenerálódása és támogatása
A máj rendkívül erős szerv, amit a természet úgy alkotott meg, hogy még ha a májszövetek nagy része el is pusztul, a máj még akkor is képes ellátni funkcióját – vagyis többszörösen túlbiztosított szervről van szó. Ugyanakkor a versenyidőszakban a galambok májának folyamatosan intenzíven kell működnie, ezért érdemes olyan készítményekkel támogatni, amelyek elősegítik a méregtelenítő folyamatokat.
SUPERLIV: Természetes támogatás a galambok májműködéséhez
A hazánkban kapható termékkínálatból a gyógynövényes Ayurvet-termékcsaládba tartozó SUPERLIV itatófolyadékot kifejezetten a máj méregtelenítő funkciójának támogatására fejlesztettek ki.
Alkalmazása kifejezetten ajánlott versenyidőszakban, a versenyekről való hazatérés után 2-3 napig adagolva, hogy a madarak szervezete „fellélegezhessen” a nagy terhelés során felhalmozódott méreganyagoktól. A szervezet méregtelenítésével javul a kondíció, az immunrendszer működése is, így a madarak ellenállóbakká válnak a betegségekkel szemben.
A SUPERLIV étvágyjavító, takarmányhasznosulást segítő hatású. A versenytől kifáradt madarak így könnyebben erőre kapnak, hamarabb regenerálódnak. Alkalmazása nemcsak versenyidőszakban, hanem a fiatal madaraknál is előnyös, mivel elősegíti a belső szervek és az izomzat erőteljesebb fejlődését. Méregtelenítő hatásánál fogva a SUPERLIV alkalmazása javasolt antibiotikumos kezelés, féreghajtás és más gyógyszeres kezelés után is.
A STRESROAK stressz elleni és immunerősítő itatófolyadékkal együtt alkalmazva kiváló eredményeket érhetünk el galambjaink versenyeztetésében és nevelésében, hozzájárulva a jobb teljesítményhez és egészséghez!