Kéknyelv-betegség: Új járványgóc Európában
A kéknyelv-betegség – egy vektorok által terjesztett vírusos betegség, amely elsősorban a házi és vadon élő kérődzőket támadja meg – az elmúlt évben ismét agresszív módon elterjedt az európai állatállományokban. A terjedésének megfékezésére tett erőfeszítések ellenére a vírus továbbra is súlyos járványokat okoz az állattenyésztésben. A kéknyelv-vírust először a 2000-es évek elején észlelték, a legutóbbi járványos kitörések pedig sokkal gyorsabban és pusztítóbb hatásokkal terjednek, mint valaha. 2023-ban a vírus ismét felbukkant Hollandiában, majd gyorsan átterjedt Németországba, Belgiumba, Franciaországba, Luxemburgba és Dániába. Az idei év eleje óta egyre inkább úgy tűnt, hogy a vírus képes túlszárnyalni a jelenleg rendelkezésre álló vakcinázási és védekezési erőfeszítéseket. Jelen írásunkban megvizsgáljuk, hogy az immunmoduláló hatású gyógynövénytartalmú takarmány-kiegészítőknek milyen szerepe lehet a betegséghullám leküzdésében, és a vakcinázási programok hatásosságának fokozásában.
A kéknyelv-betegség terjedése 2024-ben
A kéknyelv betegséget egy a Reoviridae családba és azon belül az Orbivirus nemzettségbe tartozó RNS vírus okozza. A betegség iránt csak a kérődzők fogékonyak, egyéb állatok és az ember nem. A betegséget a vírussal megfertőződött Culicoides nembe tartozó törpeszúnyogok terjesztik. A szúnyogok a fertőzött állatok vérével táplálkozva fertőződnek, majd 6-8 nap után a nyálmirigyükben elszaporodó vírusokat a csípés során továbbadják a vírusra fogékony állatoknak. A lappangási idő általában 5-10 nap (maximum 40 nap). A jelenlegi ismeretek szerint a vírussal fertőzött kérődzők maximum 60 napig maradnak fertőzőképesek. A vírus a vírussal fertőzött hímivarú kérődzők spermájában is jelen van.
A vektorként működő szúnyogok nagy távolságokra is képesek a vírust eljuttatni, kedvező szélviszonyok esetén néha több száz kilométeres sugarú körben is elterjeszthetik a betegséget. A megfertőződést követően a kérődző állatok, mint a juhok, szarvasmarhák és kecskék, számos gyengeséget okozó tünettől szenvednek. Ezek közé tartozik a magas láz, a fej, a nyak és a végtagok duzzanata, sántaság, és ami a legjellemzőbb, a nyelv jellegzetes duzzanata és kék elszíneződése, amelyről a betegség a nevét kapta. Súlyos esetekben légzési nehézségek, belső vérzés és hirtelen elhullás is előfordulhat.
A 2024-es kéknyelv-betegség hullám különösen agresszívnek bizonyult. Csak Hollandiában közel 6000 gazdaságot érintett, és a juhok elhullási aránya 75%-ra emelkedett, ami több mint tízszerese a 2006-os járvány idején tapasztalt halálozási aránynak. Több tízezer juh pusztult el, ami komoly veszélyt jelentett az érintett országok állattenyésztésére. Ez a megnövekedett virulencia az állatorvosokat és a kutatókat egyaránt megriasztotta, különösen annak fényében, hogy három új vakcinát is kifejlesztettek a vírus leküzdésére. Ezen új vakcinák ellenére a vírus terjedése nem lassult le jelentősen, ami azt jelzi, hogy a proaktív intézkedések és a fokozott ellenőrzési stratégiák elengedhetetlenek.
A szarvasmarhák általában ellenállóbbak a kéknyelv-betegséggel szemben, és a betegség súlyos formái csak ritkán alakulnak ki esetükben. A kéknyelv betegség klinikai tünetei szarvasmarhákban enyhe orrhurut, tejtermelés csökkenés, olykor az ajkak és szemhéjjak ödémás duzzanata, száj és az orr nyálkahártyáján álhártyákkal fedett kimaródások észlehetők, amelyek 1-2 hét alatt gyógyulnak. Bizonyos esetekben a teheneknél csökkent tejtermelés, súlyvesztés és szaporodási problémák, például abortusz jelentkezhet.
A kéknyelv-betegség terjedéséhez hozzájáruló tényezők
A kéknyelv-betegséget okozó vírus agresszív terjedéséhez több tényező is hozzájárul.
Az éghajlatváltozás jelentős szerepet játszik a kéknyelv-betegséget okozó vírus fokozott terjedési sebességében, mivel a szokásosnál melegebb és párásabb környezeti körülmények lehetővé teszik a vektorként szolgáló törpeszúnyogok számára, hogy olyan földrajzi régiókban is megéljenek és szaporosjanak, ahol korábban nem tudtak megtelepedni. Az éghajlatváltozás tehát lehetővé tette a vírus elterjedését Európa olyan, északabbra fekvő területein is, ahol korábban nem fordult elő a járvány.
Ezenkívül a vírus mutációs és alkalmazkodási képessége is komoly kihívást jelent. Mivel világszerte jelenleg több mint 29 kéknyelv vírustörzs van jelen, a betegség egyetlen vakcinával való megfékezése szinte lehetetlen. A vakcinák hatásosak lehetnek egyes szerotípusok ellen, de folyamatosan jelennek meg új, vagy korábban fel nem fedezett vírustörzsek, ami megnehezíti a betegség elleni védekezést.
A kéknyelv-betegség megelőzése és kezelése
Mivel a kéknyelv-betegségre nincs specifikus kezelés, a legfontosabb megközelítés továbbra is a megelőzés. A megelőzés elsődleges módszerei a védőoltás és a vektorok elleni védekezés (például a törpeszúnyogok állományának gyérítése). Mivel azonban a vírus folyamatosan mutálódik, további intézkedésekre van szükség az állatállomány immunitásának és a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességének fokozására.
A betegségből való felépülés és a járványmegelőzés egyik kulcsfontosságú eleme az állatok általános egészségi állapotának és immunitásának támogatása. A megfelelő ellátás mellett (beleértve a pihenést, a tápanyagban dús takarmányozást és a megfelelő tartási körülményeket) az állatok immunrendszerének erősítése növényi immunmoduláns készítményekkel jelentősen javíthatja az járvány elleni védekezést.
Az immunmoduláló gyógynövények szerepe a BTV-betegség leküzdésében
Bizonyos gyógynövények régóta ismertek immunmoduláló és immunerősítő hatásukról. E gyógynövények jobb ellenálló képességet biztosíthatnak az állatoknak, és felgyorsíthatják a vírusos betegségekből való felépülést. E gyógynövények az immunrendszer serkentésével, a gyulladásos folyamatok csökkentésével, és antioxidáns hatóanyagaik révén fejtik ki hatásukat. Adaptogén hatású vegyületeik segítenek az állatoknak a stressz kezelésében is, amely egyébként veszélyeztetheti az immunrendszer hatékony működését, és rontja az állatok általános egészségi állapotát.
A RESTOBAL gyógynövénytartalmú itatófolyadék egy tudományosan összeállított növényi alapú immunmodulátor hatású termék, amely tudományos kutatásokkal igazoltan fokozza a szervezet természetes védekezőképességét, javítja a stressztűrőképeséget és fokozza az éllatok teljesítményét, termelékenységét. Segít felgyorsítani a felépülést, csökkenti a vakcinázási stresszt, javítja a vakcinázás hatékonyságát.
A RESTOBAL összetevői a következőképpen hatnak az immunrendszerre:
- Withania somnifera (Ashwagandha)
A Withania somnifera (közismert nevén Ashwagandha) jól ismert adaptogén hatásáról, melynek köszönhetően segít a szervezetnek alkalmazkodni a stresszhez és helyreállítani a szervezet normál működését. Az Ashwagandha legfontosabb bioaktív vegyületei a withanolidok, köztük a withanolid-A és a withaferin-A.
Ezek a vegyületek bizonyítottan:
- Fokozzák az immunsejtek, például a makrofágok és a T-sejtek működését, ezáltal fokozzák az általános immunválaszt.
- Segítenek enyhíteni a gyulladásos folyamatokat, amely egyébként gyengíthetik az immunfunkciót.
- A kortizolszint szabályozásával segítenek fokozni a stresszel szembeni ellenálló képességet, közvetve támogatva az immunrendszer egészségét.
- Phyllanthus emblica (Amla)
A Phyllanthus emblica (másnéven Amla-gyümölcs) a C-vitamin és más antioxidánsok gazdag forrása. Az Amla erősíti az immunrendszert azáltal, hogy olyan alapvető tápanyagokat biztosít, amelyek javítják az általános egészségi állapotot és a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet:
- A C-vitamin, egy erős antioxidáns, mely segít semlegesíteni a szabad gyököket, ezáltal védi az immunsejteket az oxidatív károsodástól.
- A polifenolok és a tanninok a fehérvérsejtek termelődésének támogatásával és a gyulladásos válaszok modulálásával fokozzák az immunrendszer működését.
- Ocimum sanctum (Szent Bazsalikom)
Az Ocimum sanctum-ot az egészségre gyakorolt széleskörű hatásai miatt előszeretettel alkalmazzák immunerősítő készítményekben. Az Ocimum sanctum antimikrobiális vegyületei védelmet nyújtanak a fertőzésekkel szemben, csökkentik a gyulladásos folyamatokat:
- Az eugenol vírusellenes, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású vegyület, mely segít megvédeni a szervezetet a fertőzésektől és csökkenti a gyulladásos folyamatokat.
- Az uroszolsav fokozza az immunválaszt, és bizonyítottan támogatja a légzőrendszer egészségét.
- Tribulus terrestris
A Tribulus terrestris teljesítmény- és vitalitásfokozó hatásairól ismert. A fizikai teljesítmény fokozásával és az immunrendszer egészségének támogatásával a Tribulus terrestris növény segít az állatoknak megőrizni erejüket és vitalitásukat.
- A gyógynövényben található szaponinok fokozzák az állóképességet és az energiaszintet, valamint az immunglobulinok termelésének fokozásával támogatják az immunrendszert.
- A szteroid szaponinok javítják a fizikai teljesítményt és az általános vitalitást, hozzájárulva a jobb egészséghez és ellenálló képességhez.
- Glycyrrhiza glabra (édesgyökér)
A Glycyrrhiza glabra vírusellenes és gyulladáscsökkentő hatásairól ismert. Támogatja az immunrendszert azáltal, hogy fokozza a vírusok elleni védekezést és mérsékli a gyulladásos folyamatokat, segítve a légzőszervek egészségét és az általános immunműködést.
- A glicirrizin erős vírusellenes aktivitást mutat, és a légúti gyulladások csökkentésével támogatja a légutak egészségét.
- A flavonoidok gyulladáscsökkentő és immunerősítő tulajdonságokkal rendelkeznek, segítve az immunválaszok modulálását és a vírusfertőzések elleni védekezést.
- Asparagus racemosus (Shatavari)
Az Asparagus racemosus (Shatavari) tonizáló és immunerősítő hatásairól ismert. A Shatavari segít megerősíteni és megfiatalítani az immunrendszert, elősegítve az általános egészséget és a rugalmasságot.
- A növényben lévő szaponinok az immunsejtek termelésének serkentésével és az általános vitalitás javításával fokozzák az immunrendszert.
- A szteroid szaponinok támogatják a reproduktív egészséget és az általános vitalitást, ami közvetve az immunrendszer működésére is jótékony hatással van.
- Magnifera indica
A Magnifera indica antioxidánsokban és tápanyagokban gazdag. A növény támogatja az immunrendszer egészségét azáltal, hogy alapvető tápanyagokat és antioxidánsokat biztosít, amelyek hozzájárulnak az állatok általános jó egészségéhez:
- A növényben lévő polifenolok erős antioxidáns hatást biztosítanak, így segítenek megvédeni az immunsejteket az oxidatív stresszel szemben.
- Az A- és C-vitaminok az immunsejtek egészségének és aktivitásának fokozásával támogatják az immunműködést.
- Shilajit (Asphaltum punjabicanum)
A Shilajit egy erős természetes adaptogén vegyület, amely teljesítményfokozó és általános egészségjavító tulajdonságairól ismert. A tápanyagok hasznosulásának támogatásával, az oxidatív stressz csökkentésével és az általános vitalitás javításával fokozza az immunfunkciót.
- A Shilajitban található fulvosav javítja a tápanyagok felszívódását, fokozza az energiaszintet és támogatja az általános egészségi állapotot.
- A dibenzo-alfapironok antioxidáns védelmet nyújtanak, és segítenek a stressz káros hatásai elleni védekezésben.
A RESTOBAL tehát átfogó támogatást nyújt az immunrendszer erősítéséhez, a stresszkezeléshez és a szervezet regenerálódáshoz, így hatékony eszközzé válik az olyan betegségekből való felépülés támogatásában és a betegségmegelőzésben, mint a kéknyelv-betegség.
Az állatok általános egészségi állapotának és immunválaszának javításával a RESTOBAL nemcsak a fertőzésekből való gyorsabb felépülést támogatja, hanem a vakcinák hatékonyságát is fokozza. A vakcinázáson átesett állatok jelentős immunstresszt élhetnek át, a RESTOBAL pedig segít az oltási stressz minimalizálásában, biztosítva az erősebb immunválasz kialakulását.
Antioxidáns és antimikrobiális hatóanyagai segítenek megelőzni a másodlagos fertőzéseket a felépülési fázisban, amely gyakran kritikus időszak a kéknyelv-betegségben érintett állatok esetében.
Mivel a kéknyelv-betegség fokozott terjedését tapasztaljuk Európában, innovatív stratégiákra van szükség a káros gazdasági hatások enyhítésére. A járványvédelmi erőfeszítések alapját továbbra is a vakcinázás és a vektorok elleni védekezés képezik, de további eszközök, például az olyan immunerősítő gyógynövényes-kiegészítők, mint a RESTOBAL, döntő szerepet játszhatnak az állatállomány ellenálló képességének javításában. Az immunrendszer erősítése és a gyógyulási folyamatok támogatása révén a RESTOBAL ígéretes kiegészítő kezelést kínál a jelenlegi kéknyelv betegség-járvány káros hatásainak mérsékléséhez, és Európa értékes állatállományának védelméhez.