Vásároljon minimum 25 ezer forint értékben* és élvezze az  ingyenes kiszállítást!  (*viszonteladó partnerként nettó 50 ezer forint értékben)

Garuda Ayurveda

+36-30/506-3474

Garuda Ayurveda
  • Kategóriák
    • Újdonságok 
    • Akciók 
    • Állatgyógyászat 298
    • Humángyógyászat 309
    • TOP márkáink 109
  • Ayurveda
    • Ayurveda
      • Ayurveda dióhéjban
      • Három Dosha fogalma
      • A betegségek gyógyítása az Ayurveda módszereivel
      • Gyógynövények kiemelt szerepe
      • Gyógynövényes készítmények
      • WHO elismeri az Ayurvedát
      • Az Ayurveda és az ENSZ fenntarthatósági elvei
      • Ayurveda az állatgyógyászatban
    • Rólunk
    • Márkáink
    • Konzulensek
    • Összetevők
    • GYIK
  • Események
  • Blog
  • Kapcsolat
Vissza
Jobb szájhigiénia probiotikumok segítségével
Jún 21
2024
12:44
Humángyógyászat
Szűrés törlése
Jún 21
2024
12:44

Jobb szájhigiénia probiotikumok segítségével

Az emberi test különböző rendszerek bonyolult hálózata, amelyek összetett kölcsönhatásban állnak egymással, és egymásra hatásukon múlik egészségünk fenntartása. A bélflóra és a szájüregi mikrobiom döntő szerepet játszanak egészségünk megőrzésében. A legújabb kutatások fontos kapcsolatot tártak fel a szájüregi egészség és a bélmikrobiom egyensúlya között. Olvass tovább, és ismerd meg fogaink és ínyünk egészsége és a bélflóra közötti kapcsolatot, és azokat a jótékony probiotikus törzseket, amelyek nemcsak az emésztésünkre, hanem a fogaink egészségére is jó hatással vannak!

Szövetségesek trilliói: A bélflóra és szájüregi mikroflóra

A bélmikrobiom a gyomor-bélrendszerben élő mikroorganizmusok (elsősorban baktériumok) trillióiból áll. Ez az összetett ökoszisztéma elengedhetetlen a jó emésztéshez, a tápanyagok felszívódásához, az immunrendszerünk helyes működéséhez. A kiegyensúlyozott bélmikrobiom elősegíti az egészséges emésztőrendszert, míg a diszbiózis többek között gyomor-bélrendszeri rendellenességekhez, anyagcsere-betegségekhez és károsodott immunrendszeri működéshez vezethet.

A bélrendszerhez hasonlóan szájüregünkben is a mikrobák sokszínű közössége él, amely több mint 700 baktérium-, gomba- és vírusfajból áll. Ezek a mikroorganizmusok olyan kényes egyensúlyt alkotnak, amely elengedhetetlen a szájüregi egészség megőrzéséhez. A szájüregi mikrobiom kulcsfontosságú szerepet játszik a fogak és az íny kórokozókkal szembeni védelmében, a fogszuvasodás és az ínygyulladás megelőzésében, de segítik az emésztésünket, és hozzájárulnak immunrendszerünk működéséhez is.

A szájüregi mikrobiom egyensúlyhiánya különböző fogászati betegségekhez vezethet, mint a fogszuvasodás, ínygyulladás, parodontitis és a kellemetlen szájszag. A szájüregi diszbiózis hatásai azonban túlmutatnak a fogak és az íny egészségén. A szájüregi kórokozók pl. egy lyukas fogon keresztül bejuthatnak a véráramba, és potenciálisan szisztémás egészségügyi problémákat okozhatnak, befolyásolva többek között a bélrendszer, valamint más szervek, például a szív, a tüdő, a máj, a vesék, az agyunk, az ízületeink és a reprodukciós szerveinket is.

 

A káros szájüregi baktériumok többek között a következő hatásokat gyakorolhatják szervezetünkre:

  • Szív- és érrendszeri betegségek: Egyes baktériumok (mint a Streptococcus mutans és a Porphyromonas gingivalis) összefüggésbe hozhatók olyan szív- és érrendszeri betegségek, mint az érelmeszesedés és az endokarditis kialakulásával. A véráramba kerülve ezek a baktériumok elősegíthetik a gyulladást és az artériás plakkok kialakulását, növelve a szívroham és a stroke kockázatát.

 

  • Légzőszervi betegségek: Egyes szájüregi baktériumok belélegzése légúti fertőzésekhez, például tüdőgyulladáshoz vezethet, és súlyosbíthatja az olyan állapotokat, mint a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD). Ez különösen veszélyes lehet a legyengült immunrendszerrel rendelkező betegek, például az idősek vagy a krónikus betegségekben szenvedők számára.

 

  • Neurológiai állapotok: Egyre több bizonyíték van arra, hogy egyes szájüregi baktériumok összefüggésbe hozhatók bizonyos neurológiai állapotokkal. Alzheimer-kóros betegek agyában például Porphyromonas gingivalis baktériumot találtak, ami arra utal, hogy lehetséges kapcsolat áll fenn a parodontális betegség és a kognitív hanyatlás között. Súlyos esetekben a szájüregi fertőzések agyi tályogok kialakulásához is vezethetnek.

 

  • Hasnyálmirigy-betegségek: Kutatások összefüggést mutattak ki a parodontális betegség és a hasnyálmirigyrák között. A krónikus ínygyulladás és a szájüregi baktériumok szisztémás hatásai idővel hozzájárulhatnak a hasnyálmirigy rosszindulatú daganatainak kialakulásához.

 

  • Vesebetegségek: Kutatások szerint a krónikus vesebetegség összefüggésbe hozható a rossz szájhigiéniával. A szájüregi kórokozók által okozott fertőzések és gyulladások súlyosbíthatják a veseproblémákat, és potenciálisan a veseműködés további romlásához vezethetnek.

 

  • Ízületi panaszok: A rossz szájüregi baktériumokat kapcsolatba hozták a reumás ízületi gyulladással. A szájüregi fertőzésekkel járó krónikus gyulladás hozzájárulhat a szisztémás gyulladásos reakciókhoz, befolyásolhatja az ízületek egészségét, és potenciálisan autoimmun reakciókat válthat ki.

 

  • Májbetegségek: Bizonyítékok utalnak arra, hogy a szájüregi kórokozók hozzájárulhatnak egyes májbetegségek, például a nem alkoholos zsírmájbetegség és a májzsugor kialakulásához. A baktériumok által okozott szisztémás gyulladás tovább súlyosbíthatja a májbetegségeket és befolyásolhatja a máj általános egészségét.

 

  • Szaporodás: A rossz szájüregi egészség összefüggésbe hozható a terhességek kedvezőtlen kimenetelével, beleértve a koraszülést és az alacsony születési súlyt. A szájüregi baktériumok által okozott fertőzések és gyulladásos reakciók ugyanis hatással lehetnek a méhlepény egészségére és a magzat fejlődésére.

 

Amint láthatod, a szájüregi egészség valóban ezer szállal kapcsolódik általános egészségünkhöz, és a jó szájhigiénia fenntartása kulcsfontosságú e rendszerszintű hatások megelőzése érdekében! A rendszeres fogászati szűrővizsgálatok, a megfelelő fogmosás és fogselyem használata, az antimikrobiális hatású fogkrémek használata, valamint a szájüregi problémák azonnali kezelése segíthet e kockázatok mérséklésében.

 

Szájüregi- és bél mikrobiom: Kétirányú együttműködés

A kutatások kétirányú kapcsolatra utalnak a száj- és a bélmikrobiom között. A rossz szájüregi egészség negatívan befolyásolhatja a bélmikrobiomot, és ez fordítva is igaz! A szájüregi és a bélmikrobiom a következő mechanizmusokon keresztül lépnek kölcsönhatásba egymással:

  1. A baktériumok transzlokációja: A szájüregi kórokozók a nyálon és a nyelésen keresztül átkerülhetnek a bélbe. A gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvedő egyének bélmikrobiomjában olyan káros baktériumokat találtak, mint a parodontitishez társuló Porphyromonas gingivalis, ami a szájüregi és bélrendszeri diszbiózis közötti egyértelmű kapcsolatra utal.
  2. Az immunrendszer befolyásolása: A szájüregi és a bélmikrobiom egyaránt befolyásolja az immunrendszerünk működését. A szájüregi fertőzések szisztémás gyulladást válthatnak ki, ami hatással van a bél egészségére is. Ugyanakkor az emésztőrendszeri diszbiózis gyengítheti az immunrendszert, így a szájüregünk is fogékonyabbá válik a fertőzésekre.
  3. Gyulladásos folyamatok: A krónikus szájüregi gyulladás hozzájárulhat szisztémás gyulladásos állapotok kialakulásához, például szív- és érrendszeri betegségekhez és cukorbetegséghez, amelyek szintén összefüggésben állnak a bélrendszer egészségével. Az egyik régió gyulladásos válasza befolyásolhatja a másik régió mikrobiális egyensúlyát.

 

Jótékony probiotikumok a szájüregben

A probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok, amelyek megfelelő mennyiségben fogyasztva segítenek helyreállítani és fenntartani a bélbaktériumok egészséges egyensúlyát. Számos olyan bélrendszerben élő probiotikus baktériumtörzs létezik, amelyek közvetve a szájüregi egészséget is támogathatják.

A probiotikus készítmények elsősorban a jótékony baktériumok lenyelése és a bél kolonizációja révén befolyásolják szájüregi egészségünket a gyomor-bélrendszeren keresztül. Bizonyos probiotikus törzsekről ismert, hogy antimikrobiális anyagokat termelnek, amelyek gátolják a patogén baktériumok szaporodását a szájban, ezáltal csökkentik a fogszuvasodás, az ínygyulladás és a fogágybetegség (paradontózis) kockázatát. Emellett a probiotikumok szisztémás hatásai közé tartozik az immunrendszer modulációja, ami segít a gyulladás csökkentésében és a szájüregi egészség megőrzésében.  

Néhány kulcsfontosságú probiotikus törzs, amelyek különösen előnyösek a jó szájhigiénia fenntartása szempontjából a Lactobacillus reuteri, a Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei és Bifidobacterium longum, melyek a káros baktériumok szaporodásának gátlásával és a kiegyensúlyozott szájüregi mikrobiom elősegítésével támogatja a szájüregi egészséget. E probiotikumoknak a rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a fogak és az íny egészségének megőrzéséhez is más egészségügyi előnyök mellett.

 

Hogyan küzdenek a probiotikumok a kórokozók ellen

A probiotikumok különböző mechanizmusokon keresztül fejtik ki jótékony hatásukat:

  1. A káros mikroorganizmusok kiszorítása: A probiotikumok versengenek a patogén baktériumokkal a megtapadási helyekért és a tápanyagokért, megakadályozva a káros mikroorganizmusok megtelepedését mind a bélben, mind a szájüregben.

 

  1. Antimikrobiális anyagok termelése: Sok probiotikum termel antimikrobiális hatású anyagokat, például bakteriocineket és szerves savakat, amelyek gátolják a patogén baktériumok szaporodását.

 

  1. Immunmoduláció: A probiotikumok fokozzák az immunválaszt azáltal, hogy serkentik az antitestek termelését és fokozzák az immunsejtek aktivitását. Ez segít a fertőzések megelőzésében és a gyulladások csökkentésében.

 

  1. A bélgát erősítése: A probiotikumok javítják a bélgát integritását, megakadályozva a káros baktériumok és toxinok véráramba való átjutását. Az erős bélgát támogatja az általános egészséget és csökkenti a szisztémás gyulladás kockázatát.

 

Probiotikumokkal az átfogó egészségért

A szájüregi egészség és a bélmikrobiom közötti kapcsolat kiemeli a test rendszereinek szoros összekapcsolódását. A mikrobióta egészséges egyensúlyának fenntartása mind a szájüregben, mind a bélben létfontosságú az általános egészségünk és jólétünk szempontjából. Az olyan jótékony probiotikus törzsek, mint a Lactobacillus reuteri, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Bifidobacterium longum létfontosságú szerepet játszanak a bélrendszer egészségének és következésképpen a szájüregi egészségnek a támogatásában.

A probiotikumok étrendünkbe való beépítése étrend-kiegészítők vagy probiotikumokban gazdag élelmiszerek révén tehát számos egészségügyi előnnyel járhat. Ahogy a kutatások egyre inkább feltárják a különböző mikrobiomok közötti bonyolult kapcsolatokat, egyre világosabbá válik számunkra, hogy az egészség holisztikus megközelítése elengedhetetlen a különböző betegségek megelőzéséhez és kezeléséhez, melyet az Ayurveda évezrendek óta hangsúlyoz!

Vissza
Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Kosár
  • Kedvenceim
Navigáció
  • Kezdőlap
  • Termékek
  • Rólunk
  • Tanácsadás
  • Blog
  • Kapcsolat
Információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Fizetés
  • Szállítás
  • Elérhetőségek
Népszerű termékkategóriák
Humán gyógyászat
  • Fluormentes fogkrémek
  • Masszázsolajok
  • Immunerősítők, antioxidánsok
  • Méregtelenítés, béltisztítás
Állatgyógyászat
  • Haszonállatok
  • Hobbiállatok
Garuda Trade Kft.
  • 1136 Budapest, Tátra u. 24. II.em. 2.
  • garuda@garuda.hu
  • +36 30 506 3474
  • +36 30 165 9240
  • garuda.hu
TOP márkák
  • Garuda Ayurveda
  • Garuda Health
  • Dabur
  • Ayurvet
  • Ayupet
  • facebook

  • facebook

  • instagram

  • instagram

  • youtube

Ne maradj le semmiről!

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy ne maradjon le aktuális akcióinkról, személyre szabott ajánlatainkról!

* kötelező kitölteni
/* real people should not fill this in and expect good things - do not remove this or risk form bot signups */

© 2025. Garuda Trade Kft. 
Készítette: az Uhu Kreatív Ügynökség csapata

Árukereső.hu Árukereső.hu
olcsobbat.hu
stripe_com
  • Újdonságok 
  • Akciók 
  • Állatgyógyászat 298
  • Humángyógyászat 309
  • TOP márkáink 109
  • Ayurveda
    Ayurveda
    • Ayurveda
      Ayurveda
      • Ayurveda dióhéjban
      • Három Dosha fogalma
      • A betegségek gyógyítása az Ayurveda módszereivel
      • Gyógynövények kiemelt szerepe
      • Gyógynövényes készítmények
      • WHO elismeri az Ayurvedát
      • Az Ayurveda és az ENSZ fenntarthatósági elvei
      • Ayurveda az állatgyógyászatban
    • Rólunk
    • Márkáink
    • Konzulensek
    • Összetevők
    • GYIK
  • Események
  • Blog
  • Kapcsolat
Nyelv váltás
  • hu
  • en
Pénznem váltás
Belépés
Regisztráció
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.
A működéshez szükséges cookie-k döntő fontosságúak a weboldal alapvető funkciói szempontjából, és a weboldal ezek nélkül nem fog megfelelően működni. Ezek a sütik nem tárolnak személyazonosításra alkalmas adatokat.
A marketing cookie-kat a látogatók weboldal-tevékenységének nyomon követésére használjuk. A cél az, hogy releváns hirdetéseket tegyünk közzé az egyéni felhasználók számára (pl. Google Ads, Facebook Ads), valamint aktivitásra buzdítsuk őket, ez pedig még értékesebbé teszi weboldalunkat.
Az adatok névtelen formában való gyűjtésén és jelentésén keresztül a statisztikai cookie-k segítenek a weboldal tulajdonosának abban, hogy megértse, hogyan lépnek interakcióba a látogatók a weboldallal.
A személyre szabáshoz használt cookie-k segítségével olyan információkat tudunk megjegyezni, amelyek megváltoztatják a weboldal magatartását, illetve kinézetét.