Hogyan lehet a táplálkozás immunerősítő?
Az Ayurveda gyógyászat jól ismert holisztikus szemléletéről, és arról, hogy milyen nagy jelentőséget tulajdonít a táplálkozásnak, melyet az egészségmegőrzés egyik alappilléreként tart számon.
De mégis hogyan táplálkozzunk helyesen az Ayurveda szerint? Ha kíváncsi vagy rá, milyen alapelvek követése teszi a táplálkozást immunerősítő hatásúvá az Ayurveda szerint, úgy olvasd el Ayurveda szakértőnk, Dr. Csizmadia Ágnes írását!
Táplálkozás az Ayurveda szerint
Ayurvedikus megközelítés szerint ajánlatos, ha a táplálkozás minőségileg kiegyensúlyozott, mennyiségileg mértéktartó, illetve illeszkedik a genetikus alkathoz – ayurvedikus kifejezéssel élve a születési doshákhoz - valamint az évszakhoz.
Az ayurvédikus életmód szattvikus. A szattva a jóság kötőereje: tiszta, könnyű, nyugtató, harmonizáló. Kinyitja az elmét, segíti az éberséget. A szattvikus étrendet eredetileg a jóga gyakorlásához, az elme fejlesztéséhez dolgozták ki. Általa magasabb tudatállapot érhető el, de tisztítókúrák utáni felépítő étrendként is kiváló.
A szattvikus étrend könnyű, enyhén hűvös energiájú, hogy ne zavarja a tudat működését, nem tompítja el a gondolkodást. Az életerőben (pránában) bővelkedő ételek tartoznak e csoportba (pl. friss, organikusan termesztett zöldségek, gyümölcsök).
A szattvikus kategóriába nem tartozhatnak olyan ételek, melyek alapanyagai más élőlény bántalmazása során készülnek. Szintén nem alkalmazhatók túlzott műtrágyával, permetszerrel kezelt növények, illetve nem lehetnek szattvikusak az állott, többnapos, felmelegített ételek sem.
A szattvikus étrend minden doshára nézve egészséges, kiegyensúlyozó hatású. Ez az étrend főképp az elme szempontjait szolgálja, emiatt lehetséges, hogy megterhelő fizikai munkát végzők számár nem lesz elég tápláló.
Szattvikusság az élelmiszerekben
- Gyümölcsök:
Általában minden gyümölcs kedvező a jógikus étrend és az elme fejlesztése szempontjából. A gyömölcsök tiszta szattvikus természetűek. Édesek, könnyűek, nagymértékben tartalmaznak étert. Nyugtatják a szívet, vízzel látják el a testet, gyomor-harmonizáló hatásúak. Javítják az érzékelést, tisztítják a testnedveket. Legjobb, ha friss, lehetőleg helyi gyümölcsöt fogyasztunk.
- Zöldségek:
A legtöbb zöldség megfelel a szattvikus étrendnek, de kevésbé, mint a gyümölcsök. A gombák a tudatlanság kötőerejéhez, a tamaszhoz, a csípős zöldségek a szenvedélyhez, a radzsaszhoz tartoznak.
A K-betűvel kezdődő nevű zöldségek puffasztó hatásuk miatt megzavarhatják az elmét, azonban nem soroljuk őket ártó kategóriába. Szervezetre gyakorolt hatásuk egyénenként változhat.
A zeller a legkedvezőbb hatás zöldség az agyi- és a mentális folyamatok támogatásához.
- Gabonafélék:
A leginkább szattvikus természetűek. Kiemelten fontos a basmati rizs, de a búza, zab, árpa, szintén jelentős. A gabonák tisztábbak, mint a lisztjeikből sült vagy főtt tészták, kenyerek, azonban maga a kenyér is szattvikus.
- Hüvelyesek:
A szenvedély kötőerejét hordozzák (radzsasz), ingerlékennyé tesznek, felfújnak. Kivétel ez alól a mungó bab, adzuki bab, tofu.
- Magvak, csonthéjasok:
A magvak, diófélék szattvikusak. Frissen, vagy enyhén pirítva fogyasztandók, de csak kis mennyiségben, mert emésztésük nem könnyű.
- Olajok:
A legtöbb olaj nehéz, nem ajánlott nagymértékű fogyasztásuk. A ghí (tisztított vaj) szattvikus, fejleszti az intelligenciát, az érzékelést.
- Édesítőszerek:
Az édes íz mértékkel szattvikus. A finomított cukrok azonban eltompítanak.
- Gyógynövények:
Ayurvedikus gyógynövények közül szattvikus például a Spirulina, Amla, Gotu Kola, Brahmi, Ashwaganda.
Egy szattvikus gyógyanyag a Himalájából: a Shilajit
Létezik egy mindhárom doshára kiegyensúlyozóan ható szer, mely felerősíti más gyógynövények hatását, valamint segíti a tápanyagok elszállítását mélyen a szövetekbe. Ez a gyógyanyag Shilajit vagy múmijó néven ismert.
Feketés színű, gyantához vagy tőzeghez hasonló gyógyanyag, mely a Himalája szikláiból csapódik ki a nyári hónapokban. Nyomelemtartalma rendkívül magas, tápanyagokban, aminosavakban igen gazdag. Immunerősítő, roboráló hatású, csökkenti a krónikus fáradtságot. Adaptogén, javítja a memóriát, segíti a szervezet méregtelenítő folyamatait.
A tudatos, szattvikus táplálkozás immunerősítő hatású, és a kiegyensúlyozott, békés, nyugodt mentális állapot eléréséért, fenntartásáért is (t)ehetünk követésével!
Csizmadia Ágnes (az Ayurveda filozófia doktora)
Ayurveda Szakértő
A Magyar Ayurveda Gyógyászati Alapítvány, a Garuda Trade Kft. és az Aryan Természetgyógyász Oktató és Egészségnevelő Központ szakértője.