Az ayurvedikus táplálkozás 10 aranyszabálya
Az Ayurveda szerint az, hogy hogyan eszünk, legalább olyan fontos, mint az, hogy mit eszünk, mivel a helyes táplálkozási szokások közvetlenül befolyásolják az emésztést, a tápanyagok felszívódását és az általános jólétünket. Az olyan tudatos étkezési gyakorlatok, mint a nyugodt és békés környezetben való étkezés, az étel alapos megrágása és minden egyes falat megízlelése, segítenek optimalizálni az emésztésünket, és elősegítik a doshák egészséges egyensúlyának fenntartását.
Ha odafigyelünk étkezési szokásainkra és tiszteletben tartjuk a testünk természetes ritmusát, az ayurvedikus elvek szerint támogathatjuk az optimális emésztést, a tápanyagok felszívódását és az általános vitalitásunk megőrzését.
Így táplálkozz helyesen az Ayurveda szerint:
- Étkezz nyugodt környezetben!
Érdemes nyugodt, kellemes légkörben táplálkozni, és arra figyelni, amit eszünk. Jó, ha kerüljük az étkezés közbeni munkavégzést, olvasást vagy TV-nézést. Emésztés szempontjából az ülő testhelyzet az optimális. A nyugalomban és megfelelő időben elfogyasztott étel gyógyszerként hat: kiegyenlíti a doshákat, stabilizálja őket, és hosszú távon fenntartja egészségünket.
- Ételünk legyen ízletes!
Törekedjünk rá, hogy ételünk legyen ízletes, alkalmazzuk az összes alapízt, és lehetőleg ügyeljünk az ételek színére is.
- Alakítsunk ki egy étkezési rutint!
Próbáljunk minden nap azonos időben étkezni és lehetőleg kerülni az idegességet étkezés közben. Alaposan rágjuk meg az ételt. A mértékletesség elve étkezésnél is irányadó - ne együnk egyszerre túl sokat. Az étkezést akkor érdemes befejeznünk, amikor kezdünk jóllakni, de még nem telítődtünk meg teljesen.
- Hagyjunk időt az emésztésre!
A ritmusa kinek-kinek egyedi, de az ajánlások között szerepel, hogy étkezéseink között hagyjunk ki 3-6 órát, mert ennyi idő alatt emésztődik meg teljesen az étel, és lesz mindig megfelelő mennyiségű enzim a következő adag étel feldolgozáshoz. Ha nagyon éhesek vagyunk (ami nem egyenlő a jó étvággyal), ez annak a biztos jele, hogy testünk táplálékot követel. Ha nem érzünk éhséget, ne együnk, ne nassoljunk!
- Figyeljünk az ivásra is!
Vizet vagy gyümölcslevet kortyolgathatunk az étkezések során, de az ital nem lehet jéghideg, mert akkor gyengíti az emésztőerőt. Az az ideális, ha az ételekhez langyos vizet iszunk, amibe esetleg kevés gyömbért is tehetünk.
- Fogyasszunk friss ételeket!
Túlnyomóan friss, hazai eredetű élelmiszereket fogyasszunk. Az ételek háromnegyed részét melegen és frissen javasolt elfogyasztani, negyed részük állhat hideg táplálékból, mint a saláta.
A meleg táplálék könnyebben emészthető, mint a hideg. A meleg étel akkor a legemészthetőbb, ha fűszerezett és egy kevés zsiradékot (tisztított vajat, ghí-t) is tartalmaz. A többször melegített étel fogyasztását lehetőleg kerüljük.
- Mit ne fogyasszunk este?
Esténként érdemes kerülni az erjesztéssel készült tejtermékeket, az állati fehérjét és a rostban gazdag ételeket, mert mindez nehezen emészthető és az emésztés tüze az esti órákban alacsonyabb. Triphala fogyasztásával az emésztés tüze serkenthető.
- Mikor együk a legtöbb ételt?
A főétkezés lehetőleg mindig délben legyen, mivel az agni (az emésztés tüze) emésztőereje 12.00 és 13.00 óra között a legerősebb. Esténként csak könnyű ételeket fogyasszunk.
- Étkezés után (ha tehetjük), pihenjünk!
Étkezés után (ha megtehetjük) pihenjünk, lazítsunk pár percet, mielőtt ismét tevékenykedni kezdünk. A pihenés mellett egy rövid, nem megerőltető séta is hasznos lehet, mivel a jobb oxigénellátás a jó emésztést támogatja.
- Hallgassunk szervezetünk jelzéseire!
A helyes táplálkozás kialakításakor a legjobb módszer, ha megbízunk a saját testünkben. Szervezetünk jelzi, hogy mire van szüksége, mi pedig egyre finomabban magunkra hangolódva, egyre pontosabban olvashatunk a jelekből. Az éhségérzet és szomjúságérzet is egy idő múlva jól elkülöníthetővé válik.
Az egészséges emésztés döntő szerepet játszik az immunitás támogatásában, mivel biztosítja a tápanyagok megfelelő felszívódását, amelyek elengedhetetlenek az erős immunrendszer fenntartásához. Emellett az emésztés által befolyásolt bélmikrobiom kulcsszerepet játszik az immunműködésben, mivel a bélbaktériumok egészséges egyensúlya segít megvédeni a kórokozókkal szemben, és elősegíti az immunrendszer szabályozását. Így, ha betartjuk a fenti szabályokat, sokat tehetünk általános jó egészségi állapotunkért is.